آشنایی با دانش مدیتیشن

امواج مغزی چیست ؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

امواج مغزی

امواج مغزی چیست ؟
مغز ما دارای تعداد بسیار زیادی سلول عصبی به نام نورون است که وظیفه ارتباط مغز با سایر قسمتهای بدن توسط این سلولها و پیامهای عصبی آنها صورت می گیرد . ماهیت این پیامهای عصبی بصورت جریان الکتریکی و دربین دو سلول بصورت نوروترنسمیتر می باشد. این فعالیت الکتریکی نورونها باعث شکل گیری امواج مغزی می شود که در حالات گوناگون دارای فرکانسهای مختلف با کارآیی متفاوت می باشند.

موج دلتا: خواب با کیفیت، ریکاوری کامل ذهن و بدن در خواب شبانه

موج تتا: مدیتیشن، افزایش سطح یادگیری و دریافت اطلاعات جدید

موج آلفا: لذت بخش ترین حالت ذهنی و بدنی، کاهش استرس، افزایش خلاقیت

موج بتا: فعالیت بدنی، ورزش، تمرکز، تجزیه و تحلیل

موج گاما: بالاترین سطح هوشیاری و تمرکز، معادلات پیچیده ذهنی و کار با وسایل

هانس برگر (تولد 1873 - فوت 1941) متخصص مغز و اعصاب و روانشناس بنام آلمانی، نخستین کسی بود که در سال 1924 شیوه الکتروانسفالوگرافی (EEG) (ضبط از "امواج مغز") را ابداع نمود و ماهیت الکتریکی امواج مغزی را اثبات کرد.

به جرأت می توان بیان کرد که دانش امروز بشر از فعالیت‌های مغزی، عمدتا مرهون تلاش‌های این دانشمند بزرگ آلمانی است.

موج مغزی دلتا:

امواج دلتا معروف به امواج خواب: این امواج دارای فرکانس 0.2 تا 4 هرتز هستند که در میان پنج موج اصلی مغز دارای کمترین فرکانس می باشند. عمیق ترین سطح خواب دارای این موج می باشد که نقشی حیاتی در زندگی انسان ایفا می کند. در زندگی پرمشغله ماشینی امروز داشتن خواب با کیفیت بالا به یک نیاز اساسی تبدیل شده است. شما با تقویت امواج دلتای مغزی، می توانید زودتر به حالت دلتا بروید و حتی اگر زمان کافی برای خواب 8 ساعته ندارید ، این موسیقی ها به شما کمک می کند تا بتوانید خواب کوتاه شبانه خود را با کیفیت تر نمایید. امواج دلتای مغزی با بهبود وضعیت خواب شبانه کمک به ترشح هورمون رشد انسان نموده و در نتیجه باعث ریکاوری بهتر بدن می گردد.

موج مغزی تتا:

تتا یکی از پیچیده ترین حالات مغزی فوق العاده ایست که تا بحال کشف شده است. این موج به هنگام قبل از خواب عمیق فعال است، همچنین این امواج در هنگام مراقبه و مدیتیشن بیشترین فعالیت را دارند. با امواج تتا بدن شما حالتی مشابه خلسه را تجربه می کند. در فاز تتا شما در حالت خواب و بیدار می باشید و بدن شما برای دریافت شهود و بینش آمادگی دارد. تتا یک حالت فوق العاده برای یادگیری و حفظ و درک اطلاعات در حافظه بلند مدت است. در فاز تتا مغز شما برای درک مطالب و دریافت اطلاعات جدید بهینه می گردد. گفته می شود کودکان زیر 5 سال که بیشترین پتانسیل جذب اطلاعات و یادگیری را دارند دارای امواج تتای قویتری نیز می باشند.

موج مغزی آلفا:

وضعیت آلفا دارای لذت بخش ترین و آرام ترین حالت بدنی انسان است که در آن وضعیت استرس کاهش می یابد و باعث افزایش آرامش و سطح بالای خلاقیت می گردد. مغز هنرمندان، موسیقیدانان و ورزشکاران در تولید امواج آلفا فوق العاده پرکار است. امواج مغزی آلفا با کاهش سطح کورتیزول باعث افزایش سیستم ایمنی بدن و در نتیجه رفع خستگی و استرس ناشی از کار و فعالیت روزانه می گردد. تجسم خلاق و پیدا کردن ایده های ناب ذهنی همگی از معجزات وضعیت آلفا می باشند.

اجازه ندهید در زندگی ماشینی امروز استرس بر شما غلبه کند. امواج آلفا شما را به وضعیت آلفا برده، سطح هورمون کورتیزول را پایین برده و سیستم ایمنی بدن را در مقابل فشارهای عصبی تقویت می نماید. این امواج همچنین باعث ترشح ملاتونین در بدن می گردد که به بهبود خواب نیز کمک میکند.

موج مغزی بتا:

امواج بتا تقریبا دارای فرکانسی بین 12 تا 27 هرتز هستند. در این حالت شما کاملا بیدار و هوشیار هستید و برای کار و معادلات ذهنی آماده می باشید. امواج مغزی بتا به شما در امتحان دادن, تجزیه و تحلیل اطلاعات و فعالیت بدنی کمک می کند.

کارایی و تمرکز خود را با استفاده از امواج بتا افزایش دهید. این امواج سطح هوشیاری شما را بالا برده و برای فعالیتهای ذهنی و بدنی مانند امتحانات و یا مسابقات ورزشی آماده می سازد.

موج مغزی گاما:

امواج مغزی گاما دارای سریعترین فرکانس یعنی 27 هرتز به بالا می باشند. در این حالت مغز شما در بالاترین سطح هوشیاری و تمرکز است. این حالت در ورزشکاران رشته های پرتنش و یا اتومبیل رانی مشهود است. این امواج مغزی به شما در فعالیتهای بدنی، معادلات پیچیده ذهنی و کار با وسایل کمک می کند.

 

جهت شنيد فايل صوتي متن فوق ، بر آیکون زیر کلیک کنید:

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید
شما اینجا هستید: خانه مدیتیشن دانش مدیتیشن امواج مغزی چیست ؟