دانش آیورودا (علم زندگی)

توجه:

کاربر گرامی در صورتی که با کلیک بر روی "عنوان مطالب" ، صفحه ی "عضویت و ورود به سایت" به شما نمایش داده می شود به معنای آن است که برای مشاهده این مطالب در ابتدا لازم است در سایت عضو شده و یا در صورتی که قبلا در سایت عضو شده اید در ابتدا با نام کاربری و رمز عبور خود به سایت وارد شوید تا بتوانید مطالب این بخش را مشاهده فرمایید
برای عضویت و یا ورود به سایت ، بر روی (ورود / عضویت) کلیک کنید


 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شناخت ویژگیهای چاکرای ششم - آجنا چاکرا

 

 

چاکرای ششم - آجنا چاکرا

 چاکرای ششم که به نامهای آجنا چاکرا، چاکرای پیشانی ، چشم سوم، چشم خرد یا چاکرای درون و یا چاکرای فرمان نیز نامیده می شود.
محل: چاکرای ششم در فاصلۀ یک انگشت بالای پُل بینی در وسط پیشانی در میان دو ابرو یا دو چشم قرار دارد و رو به جلو باز می شود.

 

 

 

چاکرای ششم و خصوصیات مربوط به آن


رنگ : نیلی ، آبی تیره یا لاجوردی و همچنین زرد یا بنفش .
حس: تمام حسها ، از جمله ادراک فراحسی.
سَمبل : گل لوتوس 96 پَر ( گلبرگ 48 * 2 ).
اصل اساسی : دانش وجود.
بخشهای وابستۀ بدن : صورت ، چشمها ، گوشها ، بینی ، سینوسها ، مخچه ، و دستگاه اعصاب مرکزی.
غدۀ وابسته : هیپوفیز .
از غدۀ هیپوفیز گاهی به عنوان « غدۀ اصلی » نام برده می شود، زیرا ، هورمونهای آن عملکرد بقیۀ غددرا کنترل می کند. مانند رهبر اُرکستر تأثیر هماهنگ کننده بر روی غدد دیگر دارد.

 

 نشانه های نجومی و سیاره های وابسته:


تیر : شناخت خردمندانه ، تفکر منطقی.
مشتری / قوس : طرز تفکر مجموعه نگری ، درک ارتباطات درونی.
اورانوس / دَلو : تفکر مُلهم الهی ، دانش بالا ، درخشش بصیرت.
نپتون / حوت : تجسم ، کشف و شهود ، دستیابی به حقایق درونی از راه ایثار و از خودگذشتگی .

 

 ساختار و عملکرد چاکرای ششم

درک آگاهانۀ هستی در چاکرای ششم جا دارد. جایگاه نیروهای ذهنی متعال ، درک روشنفکرانه برای قوۀ تشخیص ، حافظه و ارادۀ ماست. در بُعد فیزیکی مهم ترین مرکز فرمان برای دستگاه مرکزی عصبی است.


رنگ واقعی آن آبی نیلی روشن است ، اما زرد و سایه هایی از رنگ بنفش هم در آن دیده می شود . این رنگ ها نشان دهندۀ عملکردهای مختلف در سطوح مختلف آگاهی است . تفکر منطقی یا روشنفکرانه ممکن است تشعشعات رنگ زرد ایجاد کند ، در حالی که رنگ آبی تیره نشان دهندۀ کشف شهودی و شناخت مجموعه نگری است. درک فراحسی در سایه هایی از رنگ بنفش مشخص می شود.

 


قبل از هر تحققی افکار و یا تصورات طرح ریزی شده ای وجود دارد که یا با الگوهای احساسی ناخودآگاه یا با شناخت واقعیت می توانند به ثمر رسند. با نیروهای ذهنی از راه چشم سوم به روندی از تجلی وصل می شویم. تمام دانش آشکاری که هم اکنون در خلقت وجود دارد ، عیناً در هستی مطلق وجود خواهد داشت، همچون دانه ای که دارای تمام خصوصیات و ویژگیهای گیاهی است که پس از روییدن به آن تبدیل می شود. فیزیک کوآنتوم به این حوزه تحت عنوان « حوزۀ یکسان شده » یا « نقطۀ پایین ترین فعالیت ماده » اشاره می کند.

 


مرحلۀ خلقت زمانی شروع شد که هستی درون خود آرمید و از وجود خود آگاه شد. اولین ارتباط بین علت و معلول اتفاق افتاد ، بدین ترتیب دوگانگی پدید آمد. هستی در بی شکلی خودش اولین نمونۀ امواج را متجلی ساخت. در پایۀ این اولین ، امواج ازلی ، هر قدمی به سمت رشد آگاهی طرح جدید و متمایزی از امواج را خلق می کند. بدین نحو تمام سطوح خلقت در زندگی بشر وجود دارد ، از وجود اتری خالص تا ثقیل ترین مواد ، و با سطوح مختلف امواج شان در چاکراها نشان داده می شوند . بدین ترتیب فرآیند ظهور در درون ما و از راه ما نیز صورت می گیرد.

 


چون چشم سوم جایگاه نیل به آگاهی است ، اینجاست که می توانیم ماده را آشکار و آن را به غیر ماده تبدیل کنیم. قادر هستیم واقعیات تازه ای را در بُعد فیزیکی خلق کنیم و چیز های قدیمی را از بین ببریم.

 


با وجود این ، عموماً این روند به طور خودکار و بدون اینکه نقشی آگاهانه داشته باشیم اتفاق می افتد. اغلب افکار سرنوشت ساز در زندگی مان توسط الگوهای احساسی سرکوب شده کنترل می شود و با اعتقادات و تعصبات ما و دیگران برنامه ریزی می شود . بنابراین اغلب ذهن ما فرمانده نیست بلکه در خدمت افکار تلمبار شدۀ احساسی است که عموماً بر ما مسلط می شوند. این افکار در زندگی ما نیز آشکار است در آنچه دریافت و تجربه می کنیم ، اما نمودی است از واقعیت ذهنی.

 


با رشد آگاهی و باز شدن روزافزون چشم سوم ، می توانیم این روند را با آگاهی بیشتری کنترل کنیم ، و قدرت تجسم مان می تواند انرژی را برای تحقق بخشیدن خواسته ها بیافریند. در تلفیق با چاکرای باز قلب می توانیم انرژی های سلامتی بفرستیم چه برای آنچه در دسترس است و چه برای فاصلۀ دور.


همزمان می توانیم به تمام سطوح خلقت ماوراء واقعیات فیزیکی دست یابیم. این دانش ما را به درک شهودی ، روشن بینی و احساسات و حس شنوایی بسیار حساس می رساند. آنچه برای ما قبلاً مبهم و گنگ بوده حالا به وضوح درک می شود.

 

 عملکرد هماهنگ


امروز افراد کمی یافت می شوند که چشم سوم شان باز باشد و همواره از آگاهی بالایی بر خوردار باشند. با وجود این علی رغم رشد نا کافی ، چاکرای ششم می تواند عملکردی هماهنگ تر از دیگر چاکراها داشته باشد . این حالت خود را در یک ذهن فعال و مهارتهای پیشرفتۀ روشنفکرانه نشان می دهد. پیگیری کل نگرانه تحقیق علمی و یا شناخت حقایق فیلسوفانه دور از دسترس می تواند نشانه ای از گشایش نسبی و عملکرد هماهنگ چاکرای چشم سوم باشد.

 


احتمالاً توانایی رشد یافته ای برای تجسم و توانایی درک خیلی از چیزها را به طور حسی دارید. ذهن شما کنترل شده است و در عین حال بر روی حقایق اسرارآمیز باز است. درک تان از آنچه دنیای مادی به ما نشان می دهد خیلی بیشتر است ، اما یک تمثیل ، یک نماد از یک اصل روحانی در سطح فیزیکی متجلی شده است. آرمان گرایی و تخیل ، عوامل کلیدی تفکر شما هستند. ممکن است متوجه شوید که گاه گاهی افکار و ایده های شما به حقیقت می پیوندند.

 


هر چقدر چاکرای چشم سوم رشد بیشتری داشته باشد ، افکار شما بیشتر بر اساس آگاهی درونی از حقیقت است . افراد زیادی هستند که در ابتدای رشد مهارت های چاکرای ششم قرار دارند ، مانند روشن بینی یا بالا بردن میزان حساسیت در سطوح خاصی از وجود ، و تعدادی به بینشی موقتی در دیگر ابعاد حقیقت می رسند . به طور مثال در خواب و یا مراقبه.

 


به هر حال ، این غیر ممکن است که بتوانیم به طور کامل محدودۀ مهارتها و درکهایی که یک چشم سوم دارد توضیح دهیم . چنین تلاشی صفحات زیادی را پُر خواهد کرد و ترجیح می دهیم که به اطلاعات دیگران اعتماد کنیم. با وجود این می توانیم ایده ای کلی از آنچه وجود دارد به شما بدهیم که اگر به رشد کامل چاکرای ششم برسید پیش خواهد آمد.

 


قبل از هر چیز تلقی تازه ای از جهان خواهید داشت. محدودیت های تفکر منطقی کاملاً متعالی خواهد شد. افکارتان به صورت نوشته در خواهد آمد؛ و اطلاعاتی را که از کُرات دیگر خلقت به دست می آورید با توانایی در حال رشد آگاهی تام خود تلفیق می کنید .
دنیای مادی برایتان شفاف می شود . گرچه آگاهی شما همچون آیینه ای در خدمت الوهیت است ، دنیای مادی رقص انرژی را که در سطوح لطیف هستی جا دارد منعکس می کند . ادراک فراحسی تان بسیار واصح است آنقدر که مستقیماً انرژی هایی را که در زیر سطح چیزهای خارجی کار می کند دریافت می کنید. علاوه بر این ، می توانید آگاهانه این انرژی ها را کنترل کنید و مظاهر مختص خودتان را برای آنها خلق کنید. با وجود این ملزم هستید قوانینی را وضع کنید که نمی توانید فراتر از محدودۀ آن بروید ، به این معنا که نظم طبیعی همیشه ماندنی است.

 


شَم و بینش درونی شما به روی تمام ابعاد لطیف واقعیت باز خواهد شد. درک خواهید کرد که دنیای های بیشماری بین خلقت سطوح مادی و هستی متعال وجود دارد که فرمهای مختلفی از حیات در آنها سکنی دارند. تئاتر چند بُعدی خلقت جلوی چشم تان اجرا می شود، و به نظر می رسد که هیچ حدی برای فرمهای همیشه تازه و سطوح حقیقت وجود ندارد . دیدن این رقص خلقت الهی شما را عمیقاً شگفت زده خواهد کرد.

 

 عملکرد نا هماهنگ

 


پیامد عمدۀ عملکرد ناهماهنگ چاکرای سوم عدم تعادل است ، به طور مثال : پافشاری بیش از حد روی حوزۀ عقل . تصمیمات زندگی تان منحصراً با عقل و منطق صورت می گیرد. از آنجایی که سعی می کنید تمام امور زندگی تان را با روش عقلانی سازمان دهی کنید ، فقط آنچه را با ذهن منظقی تان درک می کنید قبول دارید. مهارتهای عقلانی شما ممکن است کاملاً رشد یافته باشد و احتمالاً نعمت تجزیه و تحلیل به شما داده شده است، اما از شیوۀ کل نگری بی بهره هستید و توانایی انطباق آنچه را تجربه می کنید با قانون جهانی تعادل طبیعی ندارید.

 


به آسانی قربانی تکبر روشنفکرانۀ خود می شوید. تنها چیزهایی را قبول می کنید که ذهن تان بتواند درک کند ، و از راه روشهای علمی قابل اثبات باشد. بینش معنوی را به عنوان یک پدیدۀ غیر علمی و غیر واقعی رد می کنید.

 


نتیجۀ دیگری که عملکرد ناهماهنگ چاکرای چشم سوم دارد این است که با قدرت ذهن تان سعی می کنید بر روی دیگران و رویدادها تأثیر بگذارید ، صرفاً قدرت تان را نشان می دهید و یا برای ارضای نیازهایتان از آن استفاده می کنید . در این وضعیت چاکرای شبکۀ خورشیدی هم معمولاً خارج ار تعادل است و چاکرای قلب و تاج نیز در حد جزیی رشد یافته اند. اگر چشم سوم تان علی رغم گیرهایش نسبتاً باز باشد ، باز هم ممکن است در این کار موفق شوید ، هر چند که مقاصد شما خلاف جریان طبیعی حیات است . ولی دیر یا زود احساس تنهایی شما را در بر می گیرد و موفقیتی را که برایش تلاش کرده اید پایدار نخواهد بود.

 


پیامد دیگر انرژی های گمراه شده در چاکرای ششم زمانی اتفاق می افتد که چاکرای پایین ( که شما را به زمین وصل کرده است) بیمار است ، و وقتی که چاکراهای دیگر هماهنگ کار نمی کنند. گرچه به سطوح لطیف ادراک دست یافته اید، ولی این می تواند در حالتی باشد که معنای حقیقی تصورات و اطلاعاتی را که به دست می آورید درک نکنید. به علت الگوهای احساسی سرکوب شده، آنها با تصورات تان آمیخته می شوند . این تصورات ذهنی می توانند خیلی قوی و غالب باشند تا حدی که شما آنها را به عنوان تنها حقیقت موجود در نظر بگیرید . طرح آنها را در جهان بیرون پیاده می کنید و بدین نحو در نهایت ارتباط با حقیقت را از دست می دهید.

 


تست چاکراها

آیا چاکراهای بدن شما در تعادل هستند؟

انجام تست تعادل چاکراهای بدن و دریافت اپلیکیشن روشهای متعادل سازی و رفع انسداد در چاکراها

تست چاکراها

چرخه های انرژی و تست چاکراها (اینجا کلیک کنید و ضربه بزنید)
کم کاری

 


اگر جریان انرژی ها در چاکرای ششم به طور قابل ملاحظه ای بسته باشد تنها حقیقتی را می بینید و باور می کنید که در جهان بیرون قابل دیدن باشد. زندگی تان تحت نفوذ امیال مادی ، نیازهای فیزیکی و احساسات ابراز نشده است. اندیشه ها و بحث های معنوی به نظرتان خسته کننده و اتلاف وقت خواهد بود ، و حقایق روحانی را رد می کنید به دلیل اینکه آنها را حاصل رویایی بی معنا و بدون هیچ کاربرد عملی می بینید . افکارتان به سوی خط مشی که در جامعه برقرار است گرایش دارد.

 


به راحتی در شرایط دشوار کنترل خود را از دست می دهید . احتمالاً خیلی فراموش کارید. اگر بینایی تان ضعیف شده باشد اغلب با کم کاری چاکرای ششم همراه است ، باید دقیق تر به درون خود نگاه کنید و آنچه را در زیر این سطح قرار دارد بشناسید.
در موارد حاد ، افکار شما خیلی پریشان و آشفته است و تصمیمات شما کاملاً بر اساس احساسات سرکوب شدۀ تان است.

 

 امکانات پاکسازی و فعال کردن چاکرای ششم

 


لذت بردن از طبیعت


چشم سوم با تماشای آسمان آبی پُررنگ و پُر ستارۀ شب فعال می شود ، این تجربه طبیعت ذهن شما را بر روی پهنۀ بی حد و مرز همۀ آنچه در فرمهای مختلف متجلی شده است باز می کند . از انرژیهای لطیف ، ساختارهای آنها و قوانین شان که در پس دنیای قابل رؤیت حیات وجود دارد که رقص بدنهای ملکوتی در فضای لایتناهی را نشان می دهد ، آگاه تان می سازد.

 موسیقی درمانی


موزیک: از هر صدایی که به شما آرامش می دهد و ذهن تان را باز ، و تصورات و احساسات ابعاد کیهانی را برانگیخته می کند ، می توانید استفاده کنید . خصوصاً موسیقی مدرن مناسب است ، و همین طور قطعاتی از موسیقی کلاسیک شرق و غرب ( به خصوص آثار باخ ) که هماهنگ کننده و فعال کنندۀ چاکرای چشم سوم هستند.
مصوت: این چاکرا با صدای « ایی»( همانطور که در کلمۀ انگلیسی ایزی به معنای ساده و راحت) فعال می شود ، که با نت « لا » باید خوانده شود . حرکتی صعودی را شروع می کند و نماد قدرت الهام است که به سوی درکی جدید رهنماست.

 

 

مانترا : کاشام
KSHAM

 


رنگ درمانی


بنفش روشن اثر پاک کننده و باز کننده بر روی چاکرای ششم دارد. به ذهن آرامش درونی ، روشنی و عمق می دهد ، و حواس را تقویت کرده و بهبود می بخشد و همین طور آنها را بر روی سطوح لطیف ادراک باز می کند.

 

 جواهر درمانی


سنگ لاجورد : در رنگ آبی پُررنگ سنگ لاجورد دانه های طلایی سنگ نور وارد شده ، مانند ستاره های پراکنده در آسمان شب. سنگ لاجورد احساس امنیتی به عالم روح مان منتقل می کند . ذهن را به درون هدایت می کند ، انرژیهایش را تقویت کرده و اصول والاتر را می شناساند . با برانگیختن درک و بینش درونی ما را بر آن می دارد که معنای نهفته در دنیای مادی و انرژیهایی که در پس آن کار می کنند را درک کنیم. همچنین مارا سرشار از شعف عمیق از معجزات حیات و جهان می کند.

 


یاقوت آبی – بنفش : یاقوت روشن و شفاف ، ذهن ما را بر روی دانش کیهانی و حقایق جاودانه باز می کند و امواج آن پاک کننده است ،اثر احیا کننده و حیات بخش در زندگی و روح مان دارد. پلی می سازد بین متناهی و لایتناهی و آگاهی ما را با جریان عشق الهی و شناخت جاری می سازد . برای روحهایی که در جستجوی حقیقت در راه روحانی هستند ، روشنی می آورد.


رنگ آبی تیرۀ سودالایت پاک کنندۀ ذهن است و به آن توانایی تفکر عمیق می دهد.Sodalite
تشعشعات آرام آن به اعصاب آرامش و نیرو می بخشد . و نیز کمک می کند که الگوهای قدیمی افکار را رها کنیم و اطمینان و انرژی می دهد تا به اعتقادات مان در حد لزوم پابرجا بمانیم و ایده ها و دانش مان را در زندگی روزمره به کار بریم.

 

 رایحه درمانی


نعنا : رایحۀ نشاط آور نعنا گره های درون حوزۀ چشم سوم را باز و کمک می کند تا شخص از قالبهای افکار محدود و کهنه رها شود . ذهن را پاک و روشن می کند و قدرت تمرکز را فعال می سازد.


یاسمن : از راه رایحۀ خوش و لطیف یاسمن ذهن ما بر روی تجسم و تصوری که حامل پیامی از حقیقت عمیق تر است، باز می شود. امواج آن حسهای ما را قوی و انرژیهای چاکرای سوم را با انرژی چاکرای قلب پیوند می دهد.

 فرم یوگایی که عمدتاً از راه چاکرای ششم کار می کند

 گیانا یوگا : گیانا یوگا شیوه ای از آگاهی است که اساس آن رشد ظرفیت ذهن است که فرق بین حقیقی و غیر حقیقی ، جاودانه و گذرا را تشخیص دهد. گیانا یوگی به این درک میرسد که فقط یک حقیقت جاودانه و ابدی و تغییرناپذیر وجود دارد : «خدا» . با مراقبه و نیروی تمیز ، سالک در ذهنش منحصراً توجه اش بر روی قادر مطلق است تا زمانی که شخص با سیمای نا آشکار خداوند یکی شود.

 


یانترا یوگا : سمبلهای تصویری است که با فرمهای مختلف اشکال هندسی مظاهر هستی الهی را نشان می دهد . به عنوان وسیله ای برای تجسم به کار می روند . کسی که مراقبه می کند کاملاً در آن نشان داده شده غرق می شود و باتفکر و تعمق درونی آن را مجسم می کند.


 

مطالب مفید پیشنهادی:

دوره آموزشی سلامتی به روش آیورودا


dosha test ayurveda - تست تعیین مزاج در آیورودا


chakra test banner تست چاکراها و چرخه های انرژی

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار سایت دانش آیورودا مطلع شوید .

تماس با ما

اطلاعات تماس سایت دانش آیورودا

  • شماره تماس : 09136018307
  • لینک اینستاگرام دانش آیورودا:https://www.instagram.com/Ayurveda_ir

شما اینجا هستید: خانه مدیتیشن آشنایی با مدیتیشن شناخت ویژگیهای چاکرای ششم - آجنا چاکرا